KURUMSAL

Tangala Peynirleri, 2015 yılında Buket Ulukut tarafından başlatılan kırsal girişimin bir ürünüdür. Markanın temelinde kırsal kalkınma arzusu yatmaktadır. Temel vizyonumuz Avrupa, Kafkasya ve Ortadoğu’dan esinlenen peynir çeşitliliğini Türkiye coğrafyasında yerel, artizanal ve orta ölçekli bir işletme modeli ile geliştirmektir. 

Avrupa’daki geleneksel peynir üretim yöntemlerinin 1960’larda labaratuvar ortamında geliştirilmesi sonucu ortaya çıkan kıtasal peynir kültürü şüphesizki teknolojinin gelenek ile mükemmel birlikteliğidir. Tangala Peynirleri markası üretim modelinde teknolojik yenilikleri geleneksel üretim modelleri ile harmanlayarak, marka prensipleri doğrultusunda araştırma ve geliştirmeler yapmaktadır.

Endüstriyel peynir üretim modellerinden hem besin değeri hem de kültürel zenginlik olarak farklılıklar gösteren işletmemizde, kaybolmaya yüz tutmuş olan yerel peynirciliği ve küçük çiftçi modelini destekliyoruz. Kalifiye ürünler ile yerel gıda politikaları geliştirmek ve genç çiftçilere yeni bir model sunarak motivasyon yaratmak iddasındayız. Bu çerçevede en kaliteli ürünleri tüketici ile buluşturmaya devam etmek için çalışıyoruz.